Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie


Arcimboldo a jeho obrazy z ovoce

Guiseppe Arcimboldo byl malíř. Podle jména si jej možná nevybavíte, ale jeho obrazy sestavené z květin, ovoce a zeleniny byste určitě poznali, a to nemusíte být ani znalci výtvarného umění. Jeho jméno je dokonce spjato i s Čechami. Ačkoliv se jednalo o italského malíře, působil ve službách Habsburků na dvoře ve Vídni i v Praze.

Mládí geniálního malíře

Arcimboldo se narodil v Itálii, konkretně v jejím druhém největším městě – Miláně, do rodiny významného italského malíře. Už to trochu předurčilo jeho osud. Nejdříve působil po boku svého otce, společně například vyzdobili milánskou katedrálu Narození Panny Marie. Poté, co nakreslil pro Ferdinanda I. pět heraldických znaků bylo jeho místo ve službách Habsburků zpečetěno.

Život po boku tajemného císaře

Maloval portréty členů královské rodiny a v roce 1563 i svůj první obrazový cyklus s názvem Čtyři roční období, který o několik let později obohatil ještě o dílo Čtyři živly. Za uznávaného umělce jej považovali i nástupci Ferdinanda I., tedy jeho syn Maxmilián II. a vnuk Rudolf II. Obzvláště Rudolf si Arcimbolda skutečně oblíbil a malíř od něj obdržel šlechtický titul i nemalý finanční honorář. V jeho službách vytvořil skvostná díla, obstarával pro císaře nové kousky do jeho uměleckých sbírek a vytvořil pro něj soubor asi 145 návrhů pro různé příležitosti jako oslavy, karnevaly a divadelní představení. Na vlastní žádost, kvůli chatrnému zdraví, byl z císařských služeb propuštěn a v roce 1593, ve věku 66 let, zemřel v Miláně.

Nezapomenutelné dílo

  • Čtyři roční období: Jedná se o alegorický obraz, ve kterém autor ztvárnil čtyři roční období – Jaro, Léto, Podzim a Zimu. Jedná se vždy o podobiznu muže sestavenou z květin, ovoce, zeleniny, listů, plodů a větviček. Jaro je zobrazeno veselými barvami, jako mladý a krásný muž, kontrastem k tomu je podobizna starce představujícího Zimu.
  • Čtyři živly: Několik let po obrazovém cyklu Čtyři roční období přišlo na řadu dílo Čtyři živly. Voda, Vzduch, Oheň a Země jsou zde sestaveny z pro ně typických artefaktů – živočichů, hornin a nástrojů.
  • Portrét Rudolfa II. jako Vertumnuse: Patrně nejznámější dílo zobrazuje císaře jako boha Vertumna, který střídal roční období a byl ochráncem ovoce, zeleniny a dárcem květů.Komentáře k článku

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek