Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie


Canaletto – nalezne se někdy jeho ztracený obraz?

Giovanni Antonio Canal, známý malíř, jenž působil pod pseudonymem Canaletto, byl jeden z nejvýznamnějších krajinářů Benátek, jehož tvorbu ocenili i angličtí šlechticové.

Romantická zákoutí

Slavný italský malíř, grafik a rytec se nejvíce proslavil svými obrazy rodných Benátek – ty zachycoval i pomocí camery obscury, předchůdce fotoaparátu a malířské potřeby, při níž byla zachována perspektiva a tím zaručena větší realističnost obrazu. V 18. století byl Canaletto nejvýznamnějším malířem benátských paláců, průplavů a kanálů, do kterých zakomponoval i pulsující ruch každodenního života. Jeho otec jej naučil základům malby již v útlém věku, on sám působil jako malíř divadelních kulis.

Odchod do Anglie

Za pomoci anglického konzula v Benátkách mu bylo umožněno odcestovat do Anglie a malovat například hrad Warwick, celou řadu obrazů anglické krajiny nebo Westminsterské opatství. V novém bydlišti byl zván na šlechtická sídla, aby zobrazoval krajiny a paláce. Avšak když byl pracemi na zakázku doslova zahrnut, kritik umění George Vertueov poznal snižující se kvalitu a označil jej za podvodníka, který se za Canaletta pouze vydává. Vše se nakonec vysvětlilo, ale pověst již byla poškozena. Proto se vrátil do Benátek.

Ztracený obraz

Během druhé světové války došlo k odcizení jeho obrazu Piazza Santa Margherita ze soukromé sbírky Jacquesa Goudstikkera, který uprchl do Nizozemí. I když byla část sbírky nalezena a následně právem navrácena jeho dědicům, tento obraz se již nikdy nenašel.

Nejznámější obrazy:

  • Benátky, San Marco
  • Benátky, Santa Maria della Salute
  • Chrám Nanebevstoupení Páně, Benátky
  • Eton College

Znáte dílo tohoto malíře? Myslíte si, že se ztracený obraz ještě někdy podaří nalézt?Komentáře k článku

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek