Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie


Kontroverzní malířka z Mexika

Frida Kahlo byla famózní mexická malířka žijící na počátku 20. století. Ve svých obrazech mísila prvky typické mexické kultury s realismem, symbolismem a surrealismem. Jako mnozí jiní surrealističtí umělci tíhla ke komunismu. Tato záliba, stejně jako láska k umění, ji svedla dohromady s jejím manželem, uznávaným malířem Diegem Riverou.

Život plný bolesti

Frida se narodila roku 1907 v Coyoacánu v Mexiku. Měla těžký život kvůli zdravotním problémům, když překonala dětskou obrnu, ve věku 18 let měla vážnou nehodu v autobuse. Půl roku nemohla vstát z lůžka kvůli zlomené páteři, žebrům, klíční kosti, pánvi a 11 zlomeninám dolních končetin. Následky v podobě mučivých bolestí si nesla po celý život. Tato nehoda pravděpodobně zapříčinila i její četné potraty. Svůj smutný život zobrazovala ve svém díle, které ale kontrastně zobrazovala veselými barvami. Nejvíce kreslila autoportréty, za celý život jich nakreslila okolo 55.

Divoká domácnost s Riverou

Kahlo a Rivera spolu vytvořili světoznámý pár, který se miloval i nenáviděl. Oba měli výbušnou povahu a vyžadovali pozornost okolí. Diego byl o 20 let starší a když se roku 1929 vzali, započalo jejich bouřlivé manželství plné rozchodů, nevěry, tlaku umělecké kariéry a podlomeného zdraví Fridy. Malířka se stala dokonce milenkou Lva Trockého – slavného komunistického revolucionáře. Zemřela roku 1954 ve věku 47 let. Její pohřeb odrážel kontroverzi jejího života, díky výbuchu hořlaviny v otevřené spalovací peci došlo k narovnání jejího těla, její vlasy hořely a zářily jako svatozář. Opravdu slavnou se stala až po své smrti a její dílo mělo přínos i pro rozšíření feministické teorie.

Motivy v tvorbě

  • Marxismus a komunismus: Frida byla po celý život velkou příznivkyní komunistického hnutí a obzvláště v posledním roce života ve svém díle volila marxistické motivy. Věřila, že ji může politické smýšlení osvobodit a uzdravit.
  • Bolest: Díky chatrnému zdraví, na které trpěla už od dětství, byla ústředním motivem umělčina díla hlavně bolest. Obzvláště po svých potratech kreslila bizarní obrazy nenarozených dětí a rozervaných děloh.
  • Autoportréty: Kahlo malovala nejčastěji sebe samu, téměř polovina jejích obrazů zobrazuje právě její osobu. Tvrdila, že je často tak sama, že je pro svou tvorbu vhodným subjektem, protože se dokonale zná.
  • Tradice a Mexiko: Ačkoliv byl její otec židovského původu, cítila se být plnohodnotnou Mexičankou a její tvorba tuto příslušnost reflektovala. Milovala mexické tradice, svátky a hodnoty.


Komentáře k článku

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek