Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie


Libor Vojkůvka – bohém s darem od Boha

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů posledních desetiletí byl všestranně nadaný samouk. Během svého života procestoval na 140 zemí. Peníze za svou tvorbu si dokázal užít - jako pravý bohém.

Jedinečnost tvorby

Vždy tvrdil, že jezdí do Vídně kupovat ta nejlepší plátna i barvy. Následně celý obraz vypracovával sám, včetně podmalby, což dobře se prodávající malíři běžně nedělají. Poté vrstvil několik řad, až dosáhnul plastičnosti výjevu. Byl známý tím, že vždy pracoval na několika malbách najednou. Pracoval i více než 10 hodin denně. Jeho tvorba je dnes součástí světových galerií a prodává se po statisících za obraz. Jeho častým námětem byly výjevy ze života hmyzu.

Nezaměnitelná osobnost

Původně hradní zahradník ve Šternberku se vyznačoval širokým spektrem zálib – například akvaristika, entomologie, cestování, ichtyologie, sběratelství, tramping, hra na kytaru a dle jeho vlastních slov také „falešný zpěv, horolezectví a jízda na babetě“. Vyznačoval se krásně květnatou češtinou, zřejmě tak barevnou a unikátní, jako jsou jeho obrazy. Rád cestoval po celém světě a sbíral podněty pro svou tvorbu – mimo jiné objevil i několik dosud nepoznaných druhů brouků.

Setkání s malířem

Všichni, kdo měli možnost se s Liborem Vojkůvkou osobně setkat, na setkání s tak nezařaditelnou osobnost nikdy nezapomenou. V posledních letech vydělával statisíce za každé své dílo – přesto žil velmi skromně a peníze ve velké míře procestoval.

Jedny z nejznámějších obrazů:

  • Kočka
  • Velké ryby požírají malé ryby
  • Boty a netopýři
  • Ze starého muzea
  • A byla zima
  • Malířův stojan
  • Co se děje za obrazem

Měli jste i vy tu možnost zažít malíře naživo?Komentáře k článku

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek