Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie


Tajemná kráska s hranostajem

Dáma s hranostajem je název obrazu s bohatou minulostí. Vznikl pravděpodobně v letech 1488 až 1490. Ačkoliv není datován ani signován, jeho autorství se přisuzuje jednomu z největších renesančních malířů - Leonardu da Vinci.

Ze života autora


Leonardo da Vinci se narodil roku 1451 v Itálii a je považován za jednu z největších a nejzáhadnějších osobností lidských dějin. Byl neuvěřitelně všestranný, neproslul pouze jako malíř, ale také jako hudebník, vynálezce, architekt, přírodovědec a sochař. V 15 letech se začal učit u Andrea del Verrocchia, ale velmi brzy svého mistra překonal. V roce 1482 přijal Leonardo pozvání do Milán od vévody Lodovica Sforzy. Ten si u něj mimo jiné objednal i obraz Dámy s hranostajem. Da Vinci během svého života napsal i několik knih, kodexů a pojednání o různých oblastech svého zájmu, například o letu ptáků, o malířství či pohybu vody. Za zmínku stojí i jeho vynálezy, které značně předčily svou dobu, třeba návrhy tanků, ponorek a bitevních strojů. Leonardo da Vinci zemřel roku 1519, ve věku 67 let, ve Francii.

Příběh obrazu s hranostajem


Příběh krásné ženy držící v rukou hranostaje vznikl při Leonardově pobytu v Miláně na popud Lodovica Sforzy. Dívka na obraze se jmenovala Cecilia Gallerani a bylo jí teprve 16 let. Její krása a inteligence uchvátila Sforzu natolik, že se stala jeho milenkou, bohužel jí chyběl šlechtický titul, proto se s ní nemohl oženit. Své styky s ní nepřerušil ani po svatbě s Beatricí d´Este. Cecília porodila vévodovi dva potomky.

Proč zrovna hranostaj?


Ve skutečnosti se podle odborníků nejedná o hranostaje, ale spíše o albinistickou fretku. Hranostaj je totiž mnohem menší, ale také plachý a bojácný, tedy jako objekt při malování poněkud nevhodný. Navíc toto zvíře nebylo součástí obrazu hned od počátku, ale bylo přimalováno až dodatečně. Důvodů je hned několik. Hranostaj byl v období renesance symbolem cudnosti a čistoty. Slovo Gallé, které je zkrácenou formou jména Gallerani, totiž znamená v řečtině hranostaj. V neposlední řadě bílá kožešina těchto tvorů, nazývaná též hermelín, se používala na královské pláště, může jít tedy o jisté spříznění s vládcem.

Další da Vinciho díla

  • Mona Lisa: Patrně nejznámější portrét všech dob, momentálně je vystaven v pařížském Louvru. Okolo obrazu panuje mnoho dohadů a tajemství, o to, kdo je na něm vlastně vyobrazen, se stále spekuluje. K jeho slávě přispěla i jeho krádež z muzea v roce 1911.
  • Poslední večeře: Malba zachycuje Ježíše a jeho dvanáct apoštolů při poslední večeři. Obraz byl darem pro Sforzu a jeho manželku Beatricii. V současné době se nachází v Miláně.
  • Madona ve skalách: Tento obraz je namalován ve dvou verzích, kterou jsou si velmi podobné, ale zároveň obsahují několik důležitých odlišností. Nejdříve patřil Sforzovi, od roku 1625 byl v majetku francouzských králů a nyní se nachází v Louvru.

Za krásami umění


Pokud jste milovníky krásných obrazů a umění z věků dávno uplynulých, návštěva v pařížském muzeu Louvre je pro vás tím pravým ořechovým. Je zde k vidění okolo 35 tisíc exponátů, od doby pravěku až do 19. století. Jedná se o nejznámější a nejnavštěvovanější muzeum na světě, ročně jím projde okolo 10 milionů návštěvníků. Neváhejte, a pokud si uděláte výlet do Paříže, toto místo byste rozhodně neměli minout. A nemusíte zoufat ani v případě, že vás trápí peníze. Půjčka ihned na účet vám zajistí okamžitý přísun peněz. Online půjčka je snadná k vyřízení, bez zbytečného papírování. Krátkodobé půjčky nezatěžují rodinný rozpočet a jsou vhodné pro studenty či seniory. A vy si můžete bez starostí a pohodlně užívat cestování a poznávání historických a uměleckých obrazů a maleb.


Komentáře k článku

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek