Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie


Vincent van Gogh – geniální malíř se smutným osudem

Jeden z nejznámějších světových malířů všech dob trpěl duševní chorobou, kvůli které si sáhl na život. Podívejte se s námi na zajímavosti z života tohoto smutného génia.

Osud mu nepřál

I když se jeho díla dnes prodávají za více než miliony dolarů, celý život bojoval s chudobou a podařilo se mu prodat pouze jediný obraz – The Red Vineyard - Červená vinice, ten prodal pár měsíců před svou smrtí za pouhých 400 franků. Trpěl duševní chorobou, kvůli které pobýval v sanatoriích. Zemřel v pouhých 37 letech na následky střelné rány – nejprve se uvažovalo o sebevraždě, ale žádná zbraň nebyla v jeho okolí nalezena. O jeho záchranu se snažili dokonce dva lékaři, ale žádný z nich nebyl chirurg a nepodařilo se jim z hrudi kulku odstranit.

Hvězdná noc

Jedna z nejznámějších maleb v celé historii lidstva zachycuje noční oblohu nad jihofrancouzským vnitrozemským městem Saint-Rémy-de-Provence. Věděli jste, že se jednalo o obraz oblohy, kterou pozoroval autor ze svého okna v blázinci, kde se léčil? Inspirací mu sice byla obloha noční, avšak obraz byl namalován během dne. Zachycuje noční hvězdnou oblohu a navíc zkroucené stromy. Již od roku 1941 patří mezi stálé exponáty Muzea moderních umění v New Yorku.

Počet děl

Tento osamělý šílenec i snílek během vrcholu své tvorby namaloval až 2 obrazy denně, celkem vytvořil na 2000 pláten a kreseb. V posledních dvou měsících života vytvořil neuvěřitelný počet 90 obrazů.

Styl jeho obrazů:

  • expresionismus
  • impresionismus
  • fauvismus
  • expresionismus
  • abstrakce

Viděli jste někdy naživo jeho dílo a jeho typické viditelné tahy štětcem?Komentáře k článku

 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek